Personal Development/Személyiségfejlesztés
text / szöveg

1.2. A Siker – Alapok

lesson / lecke 2 modul / modul 1

Üdvözöllek az Alapoknál!

A Szabadítsd Fel Önmagad Kurzusok 6 lépésre épülnek:

1. lépés - Feltérképezés

2. LÉPÉS - Megértés

3. LÉPÉS - Új gondolkodásmód kialakítása

4. LÉPÉS - ÚJ Cselekvési lépések kialakítása

5. LÉPÉS - ÚJ CSELEKVÉSI LÉPÉSEK GyakorlásA

6. LÉPÉS - Ismétlés

Minden leckéhez, ami akár napokat is jelenthet, - (és ha elfogadsz egy javaslatot, akkor nem rohansz végig az összes leckén, még akkor sem, ha már esetleg találkoztál az adott témakörrel. Előfordulhat, hogy most más jut majd az eszedbe ezekről a lépésekről.) - összeállítottam legalább 7 olyan témakört, amik leginkább korlátoznak. Látni fogod, hogy ezeken belül is találsz még legalább hármat, azaz minimum 21 olyan kérdést, amelyet praktikus majd feltenned magadnak, hogy megtaláld az előrelépés lehetőségét. Ezek lesznek a mentális blokkok vagy gondolati sémák.

„Egy zárt elme olyan, mint egy becsukott könyv…csak egy csomag papír.” 

– Kínai közmondás

Miután felkutattad a rád jellemző mentális blokkokat az adott témakörökhöz, akkor azt javaslom, hogy jegyzeteld le ezeket, és rögtön keresd meg - egyszerűen kérdezd meg magadtól -, hogy miért jó neked, hogy az ott van még a gondolataid között.

Lehet, hogy ez a felismerés még új lesz neked. De hidd el, meglepő dolgokat tudsz meg magadról, egyszerűen csak azáltal, hogy felteszel magadnak egy célzott kérdést.


Próbáld is ki rögtön! Kérdezd meg magadtól:


Mi a saját véleményem magamról? - Mit gondolok magamról?


Más egyéb dolgod most nincs, mint figyelni, és lejegyzetelni mindent, ami az eszedbe jut.


Azt nem mondtam, hogy ez teljes mértékben az igazság. Sőt. Ennek a megközelítésnek az a lényege, hogy megtaláld milyen válaszokkal rukkol elő az elméd. Ez a kis gyakorlat megmutatja azt is, hogy mi történik, ha egy olyan helyzettel állsz szemben, ahol a személyiségjegyeidet kérdőjelezi meg vagy valaki, vagy épp te.


Ha a tudatos éned válasza egyből az, hogy minden remek körülöttem, és figyelve magadra, az ehhez társuló érzés is hasonló elégedettséggel tölt el, akkor itt nagy valószínűség szerint egyensúlyban vagy. Ami nagyon jó jel. Azonban, ha ebben valahol kilengést, bizonytalanságot érzel, akkor ott már meg is kaptad az első jelzést.


Nem problémákat keresünk, hanem lehetőségeket. Azonban mindezt józan ésszel. Legyél rendkívül őszinte önmagadhoz. Ezeket a gyakorlatokat célszerű viszonylag nyugodt körülmények között csinálnod. És még egy, ne felejtsd el, ezt önmagadnak és önmagadért teszed!

Még nagyon jó támpontot adnak a körülötted lévők üzenetei. Ha mindenki szemben közlekedik a sávodban, akkor nem biztos, hogy ők haladnak a rossz irányba.

Ahogy már mondtam, nem az abszolút igazságot keressük, hanem azt, hogy elkezdj kommunikálni önmagaddal.


A napi folyamatok során feltérképezed, hogy benned mi jelenik még meg az adott témakörrel, gondolati sémával kapcsolatban, majd kereshetsz ezeken felül még továbbiakat, amik rád jellemzők. Ezeket a mellékelt munkafüzetekben, vagy akár a saját naplódban is érdemes összegyűjtened.

"Ha rájössz arra, hogy minden dolog változik, akkor már nem fogsz megpróbálni ezekbe belekapaszkodni. Ha nem félsz attól, hogy meghalsz, akkor nincs olyan, amit ne tudnál elérni." – Lao Tzu

Ha már megvannak a válaszok, és rájöttél arra, hogy alapvetően különbözik az, amit gondolsz magadról, és amit látni és láttatni szeretnél, akkor meg kell értened, hogy miért alakult ez ki ebben a formában.


Minden okkal történik. Viszont sokan az okozatot összekeverik az okkal. Legtöbben azzal foglalkozunk, hogy az okokkal tisztában legyünk. Amint megvannak az okok, megértettük, hogy miért vannak még jelen, akkor a tanult viselkedési minta is könnyebben felfedezhető. Emiatt van nagy szerepe ebben a folyamatban annak, hogy elkezded önmagad még jobban megismerni, és a megadott lépések mellett a saját reakciódat is összegyűjtöd. Nagyon sok esetben már ez önmagában hatalmas változásokat tud elindítani.

3. lépés - Új gondolkodásmód kialakítása:

Az első két lépés fontos része annak a folyamatnak, amit épp most indítottál el. Az első lépésnél fontos volt, hogy megtaláld azokat a gondolatokat, amik már nem visznek előre. Ezek a gondolatok határozzák meg az automatikus cselekedeteket.

„Másodjára is és harmadjára is, ahogy mondják, jó ismételni és átnézni mi a jó.” – Platón

Ha eléggé sokáig csinálsz valamit, akkor előbb-utóbb a mesterévé válsz. Viszont érdemes megnézned, hogy mit ismételsz annyiszor. Ha igaz az a megfigyelés, hogy a gyakorlatokkal alakítjuk ki a viselkedési mintáinkat, ahogyan azt sok tudós állítja, akkor a kérdés csupán annyi, hogy van-e időhöz kötött korlátja ennek a tanulási folyamatnak? A válasz erre egyszerű, nincs.


Minden alkalommal képesek vagyunk valami újat elsajátítani. És nem feltétlenül kell mindig a legjobb gördeszkás trükkökre gondolni…


Az új gondolkodási mód kialakítása azt jelenti, hogy egy sokkal jobb verziót találsz ki magadnak, ahelyett, ami már nem tetszik.

  1. Egyrészt, ha igazán akarsz valamin változtatni, akkor kezd önmagaddal! Akármennyire is elcsépeltnek tűnik ez a kijelentés. Még akkor is, ha olyan jó lenne, hogy mindent helyetted csinálna meg valaki, a kiszolgáltatottság állapotába fogsz kerülni.

  2. Ehhez szorosan kapcsolódik az etika. Ami eléggé szubjektív. Voltak olyan mesterek, akik azt tanácsoltak, hogy mással ne tégy olyat, amit magadnak se szeretnél. Azt hiszem ez eléggé jól körülírja, hogy mik a legalapvetőbb határok. Azért ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a törvények ettől azért szigorúbban határoznak meg eseteket.

  3. Figyelj, hogy ne ess a pozitív gondolatok ismételgetésének csapdájába. Ahogy Platón is mondja, ismételni jó dolog, de azért vizsgáld meg, hogy mik azok, amiket érdemes. Ha valami egyszerűen nem megy, akkor lehet, hogy módosítanod kell ezeken.

  4. Józan ész. Csak attól, hogy azt ismételgeted, ma nem kel fel a nap… attól a nap még fel fog ragyogni. (Még akkor is, ha a Föld többet mozog a Nap körül, mint fordítva.) Az új gondolatoknak egyezniük kell a cselekedeteiddel, és mindennel, hogy azokat megfelelően működtesd.
4. lépés - Új cselekvési lépések kialakítása:

„A kitartás nem egy hosszabb verseny, hanem sok rövid verseny egymás után.”  - Walter Elliot

  • Ahhoz, hogy valóban tartós, hosszan tartó változást érj el, ahhoz az új gondolkodásmód kialakításának megfelelően is kell cselekedned. Ehhez a legegyszerűbb, ha kialakítasz magadnak egy olyan cselekvéssorozatot, amit meg is tudsz valósítani.


    Például, ha szeretnék jobb kapcsolatot a szüleimmel, akkor az első és legpraktikusabb dolog a telefon lenne. Egyszerűen felhívom őket. Ez egy cselekedet.


    Ehhez kell a kitartás és önfegyelem. Viszont sokkal egyszerűbb dolgod van, ha számodra logikus lépésekre osztod fel azt, amit éppen csinálni szeretnél, mintsem egyszerre mindent. Azt javaslom, hogy csak kifejezetten rövid távok helyett, hosszabb távra is tervezz. Viszont, ha a rövidebb távok a hosszabb távok részei, akkor mindjárt teljesen más értelmet nyer az egész munkád.


    Tehát válassz olyan feladatokat magadnak, amikkel célirányosan be tudod gyakorolni az új gondolati mintádat. Mindezekre találsz majd példákat a további leckék folyamán.

5. Lépés - Új Cselekvési lépések Gyakorlása:

„Ha szeretnéd, hogy mások boldogak legyenek, akkor gyakorold az együttérzést. Ha te szeretnél boldog lenni, akkor gyakorold az együttérzést.” – Dalai Láma

Tudom, hogy nem kellene ezt a lépést külön megemlíteni, de azt hiszem nem elégszer ismételhető, hogy a cselekvési lépéseket meg is kell tenni.


Tehát, minden olyan új dolog, amit a cselekvés lepéseinél kialakítottál, saját magadnak állítsd be milyen gyakorisággal, milyen logikus lepésekké osztod fel az egész cselekvés folyamatát, de ezeket el is kell kezdened csinálni.


Az egyik legfontosabb dolog, amit érdemes megvizsgálni, hogy halogatsz-e? A halogatásban van egy olyan oldal, ami időt ad a jobb felkészülésért, de a másik oldala gyakran a félelmeken alapul.

Ennél a lépésnél egyszerűen tedd meg mindazt, amit kitaláltál önmagadnak.

6. Lépés - Ismétlés:

Ha már megtaláltad a számodra legmegfelelőbb lépések sorozatát, akkor már csak gyakorolnod kell azokat. Viszont figyelj erre a lépésre. Ha eljutottál eddig, akkor az azt jelenti, hogy rengeteg energiát fektettél bele a változásba. És itt jön talán a legfontosabb lépés. Egyszerűen folytasd addig a gyakorlását annak, amit ezzel a formulával kialakítottál, amíg már azt nem veszed észre, hogy az életed részévé vált.


Ugyanakkor, ha megnézed, akkor az első lépés a Feltérképezés. Ha azt veszed észre, hogy nem változik semmi – miután időt is adtál magadnak – akkor az ismétlés során meg kell nézned, hogy mik azok, amiknél már van jobb ötleted is.

A változás lépési még egyszer:

  1. Feltérképezés: lásd meg hol tartasz most
  2. Megértés: miért alakult így a helyzet (vádaskodás és ön-büntetés nélkül)
  3. Új gondolkodásmód kialakítása:  egy jobb változata annak, amit eddig csináltál (ez egy folyamat, többször is megnézni, hogy valóban jó-e az, amit kitaláltál)
  4. Új Cselekvési lépések kialakítása: tervezés, de ennek a pontnak is része az önvizsgálat.
  5. Gyakorlás: ha már megvannak a cselekvés lépései, akkor azokat ismételni
  6. Ismétlés: KEZDHETED EZT A FOLYAMATOT ELÖLRŐL, AKÁR EGY MÁSIK TERÜLETEN

Nincs más hátra, mint hogy jó munkát kívánjak! Találkozunk a következő napnál!

TÖLTEKEZZ FEL KONZULTÁCIÓKON KERESZTÜL!

Iratkozz fel a hírlevelemre!

Pen
>
X